PRAWA AUTORSKIE

Wszystkie zdjęcia na moim blogu są mojego autorstwa, jeżeli tak nie jest wyraźnie to zaznaczam.
Wszystkie wzory pozyskuję z internetu lub sama wykonuję.

poniedziałek, 28 grudnia 2015

obiecana lekcja haftu matematycznego

Obiecałam, więc w końcu udało mi się zabrać do tego posta. Jak zaczynałam haftem matematycznym, to używałam narzędzi dostępnych w domu. Dziurkowałam szpilką na tekturce, najczęściej używałam starych zeszytów z twardą okładką. Nie były to trwałe podkładki, bo dziurki zostawały i szybko trzeba było nowej szukać. Obecnie używam do przekłuwania narzędzia do robienia dziurek w technice pergamano i bardzo je sobie chwalę. Mam też podkładkę, którą używa się w tej technice. Tu zdjęcie mojego pierwszego narzędzia do dziurkowania:
Na początek drukuję wzór i przygotowuję dwie tekturki o odpowiednich rozmiarach. Jedna posłuży jako wzór, jeżeli kiedyś znowu postanowię taki sam użyć, a druga służy do wyszyciaNa podkładkę nakładam jedną na drugą tekturkę i na górę wzór. Wszystko zabezpieczam taśmą malarską, żeby się nie przesuwało i dziurkuję:


Po zrobieniu wszystkich dziurek otrzymuję wzór do późniejszego wykorzystania, na którym zapisuję sobie rozmiar tekturki oraz jak wyszywać:No i mam tekturkę na której wyszywam:Kiedyś używałam pojedynczej nitki muliny, a  obecnie kupuję nici metalizowane. Na lewej stronie podklejam taśmą klejącą nitkę i wbijam igłę do jednej dziurki:Na prawej stronie przesuwam się o odpowiednią ilość dziurek. W moim przypadku jedną zostawiam i wbijam w kolejną:


Natomiast na lewej stronie przesuwam się o jedną dziurkę:Na lewej stronie zawsze idę jedną dziurkę do przodu, a na prawej przesuwam się raz do przodu a raz do tyłu:Kiedy wszystko jest wyszyte to podklejam końcówkę nitki znowu na lewej stronie i odcinam nitkę:A prawa strona wygląda tak:W przypadku tej kartki wszystkie brzegi obrobiłam dziurkaczem i nakleiłam na kartkę bazową:


Im sztywniejszy kartonik na którym wyszywamy tym lepiej się wyszywa.


Nie wiem czy wszystko jest jasne. Jeżeli pojawią się jakieś pytania, to postaram się na nie odpowiedzieć

9 komentarzy:

 1. Fajny kursik dla początkujących w tej technice . Z moich doświadczeń :
  przyrząd do dziurkowania zrobiłam sobie domowym sposobem ze zwykłej igły i ołówka automatycznego , wyjęłam rysik a w to miejsce wstawiłam igłę. Sprawdza się doskonale. Dziurkuję na podkładce do muszki komputerowej , takiej grubej starego typu.
  Wzorek bazowy rysuję na ofertówce cienkopisem do opisywania płyt i traktuje ja jak wzór. Jest nie do zajechania na wieki. Teraz najpierw przycinam kartonik na gotowo do kartki a dopiero potem dziurkuje i wyszywam . Zdarzyło mi sie wyszyc całą kartkę i ją zniszczyć przy docinaniu . Ale.. generalnie wole jednak mimo wszystko moje krzyżyki, choć mam parę pomysłów na kartki wielkanocne z haftem matematycznym
  Kornelio gratuluję kursiku , To chyba Twój najdłuższy post :-) . hehehe... a mój najdłuższy komentarz u Ciebie :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno najdłuższy i post i Twój komentarz, dziękuję za Twoje spostrzeżenia, są cenne i warto z nich skorzystać

   Usuń
 2. Wszystko jasne i czytelne wierzę, że nie jedna z nas z tego kursiku kiedyś skorzysta :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie wyszywałam ta techniką więc mogę szczerze powiedzieć że to bardzo dobry kursik dla początkujących :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie próbowałam tego haftu, ale po takim przejrzystym kursiku i komentarzu z dopowiedziami Ani Iwańskiej, może kiedyś się skuszę, bo ten haft dawno już za mną chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 5. za mną nie chodzi, bo juz sie tyle w życiu naszyłam, że mam awersję do igieł ;-D
  ale oglądam poczynania z przyjemnością :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale fajnie, że wszystko pokazałaś tak krok po kroku ;-) Może w przyszłym roku się skuszę i spróbuję. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za lekcję jeszcze tej metody haftu nie próbowałam ale może kiedyś skorzystam z Twoich wskazuwek.Szczęśliwego Nowego Roku. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)